AROUND EUROPE- Culture Swap
Category:Stories of participantsMedzi posledné projekty, ktoré sme mali možnosť zažiť, patrí “Around Europe – Culture Swap”, ktorý sa uskutočnil v Podhájskej na Slovensku. Do projektu sa zapojili účastníci z rôznych krajín, ako je Slovensko, Rumunsko, Estónsko, Taliansko, Nemecko a Portugalsko. Ako vybraní Slováci sme mali šancu spoznať kultúry a tradície týchto krajín a zdieľať aj tie naše.
Tento Erasmus projekt bol zameraný na spoznávanie rôznych kultúr a tradícií. Každý deň bol venovaný jednej krajine, kde sme sa učili o národných hrách, tancoch, kuchyni a zvykoch.
Estónsky deň začal hraním tradičných hier, ako je “ukakas”, čo je podobné našej “vyklepávačke”. Počas dňa nám Estónci predstavili aj svoje národné tance, čo nás veľmi nadchlo. Opakovane sme skúšali zábavné tance, ktoré nás naozaj bavili. Porozprávali sme sa aj o problémoch, ktorým Estónsko čelí a žasli sme nad tým v akej ,,budúcnosti” estónci žijú. Všetko v ich krajine totiť funguje elektronicky, od jednoduchých činností až po voľby. Celkom fascinujúce nemyslíte ? Na večeru sme pripravili estónsky zemiakový šalát s klobásami, ktorý bol naozaj výborný. Trochu výzorovo pripomína náš vianočný šalát, ale chuťovo bol trochu iný. Počas varenia sme si užili celkom dosť zábavy a večer sme ešte hrali spoločenské hry.
Slovenský deň sme začali hraním tradičných slovenských hier ako “Slepá baba” a “Cukor, káva, limonáda”. Predstavili sme našu krajinu, naše zvyky, a zahraniční účastníci mali možnosť zažiť aj slovenský folklór, vrátane detského súboru. Prekvapením bolo aj predstavenie našich veľkonočných zvykov, ako je oblievačka a šibačka. Verte, že v novembri to nie je žiadna sranda, ale chceli sme im ukázať naše najtradičnejšie tradície naozaj autenticky. Poobede sme sa venovali problémom, ktoré sužujú Slovensko ako napríklad niektoré kroky aktuálne vlády, odchody mladých ľudí do zahraničia, rasizmus, nízka kvalita zdravotníctva a školstva. Ostatní účastníci nám pomáhali vymyslieť, čo môžeme my robiť a porovnávali sme či aj iné zúčastnené krajiny čelia podobným problémom. Večer sme pripravovali slovenskú kuchyňu a zdieľali naše jedlá s ostatnými. Pôvodne sme chceli variť bryndzové halušky ale nakoniec sme spravili ako predjedlo bryndzovú nátierku a ako hlavný chod sme spravili zemiakové placky. Všetky sa zjedli a niektorí si hneď aj pýtali recept. Takže asi úspech!
Taliansky deň bol zameraný na taliansku kultúru. Naučili sme sa dôležité talianske gestá a tradície, ktoré sú dôležitou súčasťou ich komunikácie. Taliani nás naučili aj hry ako “Lupo Mangia Frutta” a pripravili sme si tradičné talianske pasta al ragù. Počas prípravy sme boli rozdelení do skupín, toľko cibule čo sme nakrájali pre toto jedlo sme asi nikdy ani nevideli. Skupina, ktorá mala za úlohu krájať to množstvo cibule vyronila za jeden večer viac sĺz ako za celý život. Večer sme sa učili talianske frázy a zamilované vety, čo bol veľmi zábavný program. Rovnako ako pri ostatných krajinách sme sa rozprávali aj o problémoch, ktorým Taliani čelia najviac zarezonovala Mafia a neskutočne vysoké dane. No a večer sme zavŕšili spoločnou večerou, veď kto by už len nemiloval taliansku kuchyňu?
Rumunský deň prebehol podstatne rovnako hladko ako iné dni. Rumuni nám predstavili svoje národné tance, s ktorými sme zo začiatku mali trošku problém, no po čase sme sa zlepšili. Nectaria nám ukázala aj kúsok kroja, ktorý používajú. Taktiež sme sme si zatancovali na ich typickú rumunskú hudbu- Manele. Počas celého týždňa sme 5 minút pred každým programom púšťali rumunskú pieseň, ktorú nás Rumuni, ku ktorej nás naučili aj tanec- Rupe Rupe Rupe Tot. Príprava večere sa líšila tým, že sme ju pripravovali vonku v hrnci. Bolo to niečo ako kukuričná kaša so smotanou(Mămăligă), no keďže sme nemali originálnu kašu, nedopadlo to dobre a nikto sa nenajedol. Ako dezert sme pripravili apple pie, čo bola čerešnička na záver tohto dňa.
Nemecký deň bol tiež veľmi zaujímavý. Dozvedeli sme sa o tradičných nemeckých oslavách, ako je Oktoberfest, ktorý je jedným z najväčších a najrušnejších festivalov na svete, známy svojím piveckým a tradičným festivalom. Okrem toho sme ochutnali nemecký dezert Rote Grütze mit Vanilleeis-Soße, čo je ovocná omáčka z bobuľového ovocia s vanilkovou zmrzlinou – bolo to naozaj skvelé! Opäť sme hrali zábavné hry z Nemecka a oboznámili sa s tradíciami a kultúrou krajiny. Navždy si zapamätáme, že v Nemecku treba byť vždy dochvíľny!
Posledný deň bol Portugalský deň počas ktorého nám predstavil portugalci svoju kultúru a symboly tejto krajiny. Účastníci nám priniesli rôzne symbolické predmety reprezentujúce Portugalsko a porozprávali nám o významných festivaloch, ako je Festa de São João, ktorý je oslavou svätého Jána v meste Porto, kde sa konajú ohňostroje a pouličné tance. Okrem toho sme sa dozvedeli aj o nebezpečenstvách, ktoré môžu nastať v Lisabone, ako sú časté krádeže v turistických oblastiach. Večer sme si pochutili na skvelom jedle, ktoré ale trvalo hrozne dlho navariť, ale keďže sme to robili všetci spolu, tak sme si aspoň užili kopec srandy.
Tento projekt nám umožnil nielen spoznať rôzne kultúry, ale aj pochopiť, čo je pre každú krajinu špecifické. Dozvedeli sme sa o fascinujúcich tradíciách, ochutnali skvelé jedlá a nápoje a spoznali rôzne kultúry zblízka. Rozprávali sme sa o problémoch krajiny, čomu čelia mladí ľudia a ako sa im v krajine žije, rovnako sme sa rozprávali o tom ako možno niektoré tieto problémy zlepšiť alebo ako sa s ními vyrovnať. Zážitky z hier, tancov, kulinárskych špecialít a zdieľania našich kultúrnych odlišností budeme navždy považovať za nezabudnuteľné.